Uraz mięśni kulszowo-goleniowych a suche igłowanie
Mięśnie kulszowo-goleniowe znajdują się z tyłu uda i są narażone na występowanie urazów ze względu na swoją biomechaniczną funkcję. Czy wkłuwanie igły może pomóc na ból? Uraz mięśni kulszowo-goleniowych a suche igłowanie – jak to ze sobą połączyć? Żeby wiedzieć jak o nie dbać należy w pierwszej kolejności zapoznać się z ich budową i funkcją.
Mięśnie kulszowo-goleniowe
W skład mięśni kulszowo-goleniwych wchodzą mięsień dwugłowy uda, mięsień półścięgnisty i mięsień półbłoniasty. Mięsień dwugłowy uda jest mięśniem dwustawowym to znaczy, że w stawie biodrowym wykonuje ruch wyprostu natomiast w stawie kolanowym zgina i rotuje podudzie do wewnątrz. Część jego włókien znajduje się na głowie strzałki kości strzałkowej, część łączy się z powięzią podkolanową i ją wzmacnia. Przyczep końcowy mięśnia półbłoniastego częściowo przechodzi w powięź podkolanową, częściowo kieruje się do tylnej ściany torebki stawowej i tworzy istotny stabilizator kolana.
Mechanizmy urazu
Przez to, że mięśnie kulszowo-goleniowe wykonują ruchy w dwóch stawach (stawie biodrowym i stawie kolanowym) są bardziej narażone na urazy. Występują dwa czynniki w obrębie tych mięśni, które predysponują do powstawania urazów. Pierwszym z nich jest zaburzenie balansu między nimi a prostownikami kolana. Drugim natomiast jest zaburzona relacja napięcia mięśni między prawą a lewą nogą. Mięśnie kulszowo-goleniowe najbardziej podatne są na uraz podczas biegu w momencie, kiedy następuje wyhamowanie ich przy wyprostowanym kolanie w fazie przenoszenia i odbicia. Dochodzi wtedy do zmiany funkcji tych mięśni ze stabilizowania kolana podczas zgięcia na jednoczesne stabilizowanie przy wyproście.
W zależności od mechanizmu i rodzaju uszkodzenia powinno dobrać się odpowiednią do nich terapię. Jedną z metod, które można wykorzystać przy urazie mięśni kulszowo-goleniowych jest suche igłowanie.
Na czym polega suche igłowanie
Suche igłowanie polega na wprowadzeniu do ciała igły poprzez jej nakłucie. Igły wykorzystywane do zabiegu są bardzo cienkie, wykonane ze stali nierdzewnej. Podczas wkłuwania nie wprowadza się w ciało żadnego płynu. Stąd właśnie wzięła się nazwa „suche igłowanie”. Fizjoterapeuta palpacyjnie znajduje tkankę o podwyższonym napięciu mięśniowym (czy punkt spustowy – punkt w mięśniu gdzie znajduje się zwiększone napięcie) i wkłuwa igły. Wkłucie igły powoduje mechaniczne oddziaływanie na tkankę, które ma na celu jej rozluźnienie. Sam zabieg trwa od 10 do 30 minut (w zależności od potrzeb i stanu pacjenta). Podczas zabiegu pacjent nie powinien się ruszać.
Uraz mięśni kulszowo-goleniowych a suche igłowanie
Jest jeszcze jedna metoda zastosowania suchego igłowania, mianowicie umieszczanie igieł nie bezpośrednio w miejsce bólu. Wynika to z założenia, że ból może być składową wielu komponentów. Znalezienie struktury obciążającej najbardziej układ nerwowy spowoduje rozluźnienie w tej chwili bolącego miejsca. W przypadku mięśni kulszowo-goleniowych, kiedy terapeuta stwierdzi, że problem leży w zbyt dużym napięciu mięśnia czworogłowego uda, może spróbować za pomocą suchego igłowania zmniejszyć jego tonus mięśniowy. Zmniejszenie napięcia w mięśniu czworogłowym uda spowoduje wyrównanie napięcia w mięśniach kulszowo-goleniowych (jeśli to faktycznie jest przyczyną dysbalansu czy urazu).
Podsumowując, żeby zapobiegać w przyszłości kontuzjom w obrębie mięśni kulszowo-goleniowych należy przed treningiem wykonać dobrą rozgrzewkę. Należy także zadbać o elastyczność mięśni i zwiększanie ich siły i wytrzymałości. Żeby dobrać odpowiednią technikę leczniczą należy wykonać uprzednio szczegółowy wywiad i diagnostykę. Zapewni to rozwiązanie bólowego problemu i wyleczenie przyczyny bólu, która może znajdować się w innym miejscu.