haluksy - wsparcie fizjoterapeuty

Haluksy (paluchy koślawe) – wsparcie fizjoterapeuty

Paluchy koślawe, potocznie określane jako haluksy (łac. hallux valgus), powstają w miejscu łączenia się pierwszej kości śródstopia z paliczkiem bliższym palucha – największego palca stopy. Czym objawia się ta przypadłość? Jak wygląda leczenie? Odpowiadamy poniżej!

W jaki sposób powstają haluksy?

Niestety w większości przypadków przyczyna zniekształcenia pozostaje nieuchwytna. Rozważa się genetyczną tendencję do osłabienia połączeń palucha oraz zapalenie kości i stawów obejmujące m.in. reumatoidalne zapalenie stawów. Warto jednak wspomnieć, że bez względu na podłoże choroby, noszenie ciasnego i źle dopasowanego obuwia znacznie przyspiesza rozwój przypadłości. Co więcej, już delikatnie zniekształcony paluch może powodować bolesne otarcia, prowadzące do przewlekłego stanu zapalnego.

Haluksy - objawy

Haluksy – objawy

Omawiana powyżej deformacja stawu inicjuje prawdziwą lawinę dolegliwości. Napięta skóra podlega przewlekłemu ocieraniu wewnątrz obuwia. Z czasem może powodować to zgrubienie i stan zapalny sąsiadujących tkanek. Wkrótce potem pojawia się przewlekły ból, który wręcz uniemożliwia sprawne poruszanie się. W ciężkich przypadkach haluks może dodatkowo wypchnąć drugi palec ze swojego fizjologicznego położenia, powodując jeszcze większą deformację stopy. Dobranie wygodnego obuwia będzie graniczyło z cudem…

Haluksy – możliwości terapeutyczne

Idealną sytuacją jest kompleksowe oraz indywidualnie dobrane do pacjenta leczenie haluksów. Łączy ono w sobie postępowanie zachowawcze, fizjoterapię i farmakoterapię, a w cięższych przypadkach również operację. Ogromną rolę odgrywa stopień zaawansowania wady, dlatego przeczytaj kolejne możliwości.

Krok 1. Prawidłowe obuwie

Wzorowo dobrane obuwie to niekiedy wszystko, czego potrzebujemy. Mimo tego, że nie leczy ono deformacji, może złagodzić ból i dyskomfort. Warto zasięgnąć rady fizjoterapeuty, który zwróci uwagę na takie parametry jak grubość podeszwy i kształt cholewki.

Krok 2. Kinesiotaping na haluksy

Metodą fizjoterapeutyczną stosowaną na haluksy jest kinesiotaping. Głównym celem  pozostaje próba skorygowania nieprawidłowego ustawienia palucha i stopy. Sztywne oklejenie korekcyjne można przyrównać do ortezy. W praktyce technika ta wykorzystywana jest przede wszystkim do leczenia haluksa, który powstał w wyniku pourazowej niestabilności stawowej. O wiele lepiej sprawdzają się elastyczne taśmy kinezjologiczne, które unoszą skórę nad tkanki głębokie. Zapewniona w ten sposób wolna przestrzeń pozwala odprowadzić nadmiar limfy, zredukować obrzęk i stan zapalny. Ponadto zmniejszenie ucisku na podrażnione struktury łagodzi dolegliwości bólowe i zmniejsza uczucie dyskomfortu. Jak się okazuje, najlepsze efekty daje aplikacja, która łączy korekcję ustawienia palucha, wspierając przy tym wysklepienie łuku podłużnego i poprzecznego stopy.

Fizjoterapia palucha koślawego

Krok 3. Kinezyterapia

Kinezyterapia ukierunkowana jest przede wszystkim na wzmacnianie mięśni kształtujących utracone sklepienie podłużne stopy. Dodatkowo fizjoterapeuta skupia się na eliminacji przykurczów.

Farmakoterapia

Poleca się stosowanie środków przeciwbólowych i maści przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych do użytku zewnętrznego. Pamiętajmy jednak, że uśmierzenie bólu nie rozwiązuje problemu!

Leczenie chirurgiczne

Celem operacji jest prostowanie przegubu na tyle, na ile jest to fizycznie możliwe. Zazwyczaj nie zwraca się uwagi na estetyczny wygląd. Operacja jest zwykle skuteczna i zmniejsza dynamikę objawów, jednak nie we wszystkich przypadkach. Dodatkowo należy liczyć się z powikłaniami w postaci powrotu deformacji, możliwej infekcji oraz szeroko pojętego ryzyka operacyjnego.

Podsumowanie

Haluksy to nie tylko kosmetyczna zmiana w obrębie stopy, ale poważny problem zdrowotny, który wraz z postępem generuje przykre konsekwencje. Leczenie fizjoterapeutyczne (przede wszystkim kinesiotaping) przynosi zadowalające efekty. Nie pozwól, aby haluksy obniżyły jakość twojego życia i już dziś zgłoś się na profesjonalną konsultację w pracowni fizjoterapii Butrago!

Podobne wpisy