Kinesiotaping

Kinesiotaping to metoda całkowicie bezpieczna, bezbolesna i działająca przez 24 godziny na dobę. Polega na oklejaniu ciała specjalnymi plastrami, które pod wieloma względami przypominają ludzką skórę. Stosowane są one zarówno u osób aktywnych sportowo, jak i tych, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości w obrębie układu ruchu.

Plastry nie są nasączane żadnymi preparatami leczniczymi, a ich działanie opiera się na działaniu czysto sensorycznym. Odpowiednio naklejone przez fizjoterapeutę, od razu rozpoczynają swoje terapeutyczne działanie.

Kinesiotaping

Wskazania do kinesiotapingu

Aktywowane pod wpływem ciepła plastry dynamiczne, wskazane są nie tylko w terapii sportowców. Możesz skorzystać z kinesiotapingu również wtedy, gdy nie uprawiasz sportu, ale cierpisz na różnego rodzaju dolegliwości.

Kinesiotaping stosowany jest przez fizjoterapeutów między innymi przy:

  • zapaleniu pochewek ścięgnistych,
  • bólach:
    – kręgosłupa,
    – barku,
    – kolan,
    – zwyrodnieniowych,
    – okolic przyczepów,
  • ostrodze piętowej,
  • wadach kręgosłupa i klatki piersiowej,
  • leczeniu urazów i kontuzji (m.in. uszkodzeniu mięśni
    i więzadeł, skręceniu i niestabilności stawów),
  • leczeniu blizn i krwiaków,
  • zaburzeniach krążenia chłonki,
  • podnoszeniu sprawności fizycznej,
  • zmniejszaniu ryzyka kontuzji związanych z uprawianym sportem,
  • zaburzeniu równowagi,
  • porażeniu nerwu twarzowego.

Kinesiotaping może być wykorzystywany w terapii obejmującej niemal wszystkie części ciała.

Korzyści płynące z kinesiotapingu

Głównym czynnikiem przynoszącym korzyści jest działanie sensoryczne plastra. Powodując pofałdowanie powierzchni skóry, tworzy on przestrzeń między nią a powięzią i aktywuje proces samoleczenia.

Kinesiotaping poprawia przepływ limfy oraz wspiera wchłanianie obrzęków i krwiaków. Zmniejsza też stany zapalne i działa przeciwbólowo.
Do innych korzyści należy ułatwianie wykonywania ruchu, zwiększanie zakresu ruchu i korygowanie ustawienia stawów oraz wspomaganie pracy mięśni.

Poprawę odczujesz już w pierwszych chwilach po naklejeniu plastrów, a korzyści wynikających z ich działania doświadczać będziesz również po ich zdjęciu. Nierzadko kinesiotaping uzupełniany jest przez inne metody fizjoterapeutyczne, w zależności od rodzaju dolegliwości poddanych leczeniu.

Kinesiotaping – jak działają plastry

Nie każdy fizjoterapeuta może wykonywać kinesiotaping, ponieważ wymagane jest do tego ukończenie specjalistycznego kursu. Niezbędna jest też odpowiednia wiedza w zakresie anatomii człowieka i funkcjonowania ciała.

Plastry pod względem grubości, rozciągliwości i ciężaru właściwego, są bardzo podobne do ludzkiej skóry. Fizjoterapeuta w trakcie ich naklejania, może wykorzystać jedną z sześciu technik, które różnią się między sobą rozciągnięciem powierzchni skóry, naciągnięciem jej, czy też sposobem cięcia plastra.
Gdy plaster znajdzie się w wybranym miejscu na skórze, po zajęciu przez pacjenta neutralnej pozycji, na jego powierzchni powinny pojawić się fałdki. Oznacza to, że plaster delikatnie uniósł skórę właściwą nad powięzią. Reguluje on tym samym napięcie mięśniowo-powięziowe i mikrokrążenie limfy. Zmniejsza też nacisk na receptory bólowe.

Przeciwwskazania
w kinesiotapingu

W przypadku kinesiotapingu przeciwwskazań jest naprawdę niewiele. Wszystko dzięki temu, że metoda ta jest bardzo bezpieczna
i nieinwazyjna.

Do nielicznych przeciwwskazań należą:

  • niewygojone i trudno gojące się rany,
  • alergia na klej stosowany w plastrach,
  • łuszczyca i inne poważne choroby skóry,
  • zabiegi zlecone w ramach fizykoterapii, które nie mogą być stosowane na powierzchni pokrytej plastrami.

Zaufaj profesjonalistom i skontaktuj się z nami!

Nasi pracownicy szkolą się dzięki dofinansowaniu z Bazy Usług Rozwojowych i Europejskiego Funduszu Inteligentny Rozwój.