Napięciowy ból głowy – najbardziej powszechna dolegliwość
Ból głowy różnego pochodzenia i nasilenia dotyczy praktycznie każdego z nas. Jak wskazują badania Global Burden of Disease – napięciowy ból głowy jest najczęściej występującym typem bólu głowy, a także najczęstszą na świecie chorobą neurologiczną i dotyczy ok. 1,5 miliarda osób! Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie przeczytaj artykuł do końca i skorzystaj z naszej pomocy.
Czym charakteryzuje się napięciowy ból głowy?
Tak naprawdę jest to niewyróżniający się niczym szczególnym, „zwyczajny” ból głowy. Odczuwany ból jest obustronny, bez pulsowania, o uciskającym charakterze (przypomina noszenie zbyt ciasnego kasku lub obręczy na głowie). Natężenie potrafi być od łagodnego do umiarkowanego. W czasie bólu nie pojawiają się nudności ani wymioty (wykluczając przewlekłą odmianę). Ponadto, doświadczając tego rodzaju bólu, powinieneś bez przeszkód funkcjonować – uczyć się, chodzić do pracy i zajmować rodziną. W trakcie bólu mogą przeszkadzać Ci dźwięki i światło. Jak się okazuje, ataki napięciowego bólu głowy trwają od kilkudziesięciu minut nawet do kilku dni.
Napięciowy ból głowy – przyczyny
Przypadłość ma charakter pierwotny, co oznacza, że na szczęście nie pojawiają się żadne zmiany w mózgu. Wymienia się wiele czynników przyczyniających się do rozwoju dolegliwości. Na pierwszym miejscu plasuje się stres, który w dzisiejszych czasach towarzyszy niemal wszystkim. Pozostałe przyczyny to m.in.:
- niedobory snu i przemęczenie,
- nieregularne odżywianie,
- odwodnienie organizmu,
- brak aktywności fizycznej,
- nieprawidłowa postawa ciała,
- uszkodzenia i urazy szyi, nawet doświadczone kilka lat wcześniej,
- zwyrodnienia kręgosłupa,
- skrócenie struktur łącznotkankowych,
- problemy ortodontyczne, nawyk zaciskania zębów,
- oraz wiele innych, na pozór niezwiązanych przyczyn.
Brak klasyfikacji medycznej – trudności diagnostyczne
Przede wszystkim nie istnieją metody diagnostyczne pozwalające na rozpoznanie napięciowych bólów głowy. Z tego względu przeprowadzanie diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej bądź elektroneurofizjologicznej jest zupełnie bezcelowe.
Na podstawie rozmowy z chorym wyróżnia się odpowiednio 3 podtypy:
- rzadki, epizodyczny – objawy nie częściej niż raz na miesiąc w ciągu ostatniego roku;
- częsty, epizodyczny – objawy przez 1-14 dni w miesiącu, przez ponad 3 miesiące;
- przewlekły – co najmniej 15 dni w miesiącu, przez ponad 3 miesiące.
Opis zgadza się z moim bólem, co powinienem zrobić?
Z pewnością od razu pomyślisz o wzięci jednego z dostępnych w domowej apteczce preparatu. Nic bardziej mylnego – szereg badań już dawno potwierdził, że w leczeniu napięciowych bólów głowy największe znaczenie mają metody niefarmakologiczne. Niewątpliwie z pomocą przychodzą dłonie fizjoterapeuty oraz dostępne mu techniki. Co więcej, odpowiednio dobrana terapia przynosi efekty już po pierwszej sesji. W zależności od przyczyny i objawów pomoże Ci:
- Terapia manualna – skuteczna, szybka i tania metoda walki z bólem;
- Masaż tkanek głębokich – polega na synchronicznej pracy pacjenta z terapeutą;
- Akupunktura i suche igłowanie – udowodniony naukowo sposób;
- Terapia punktów spustowych – znaczna większość pacjentów posiada punkty spustowe a ich terapia, mimo bolesności, jest absolutnie niezbędnym elementem leczenia;
- Technika mięśniowo – powięziowa;
- Wypracowanie odpowiedniej postury;
- Godne uwagi pozostają wszelkie metody walki ze stresem.
Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Federacji Towarzystw Neurologicznych w doraźnym przerywaniu ataków napięciowego bólu głowy można zastosować także paracetamol, aspirynę, ketonal, diklofenak oraz ibuprofen.
Pamiętaj, że tylko leczenie przyczynowe jest w stanie przynieść długotrwałe rezultaty. Skorzystaj z naszej oferty i skutecznie uwolnij się od bólu!