Pistolet do masażu

Pistolet do masażu – HIT czy KIT?

Pistolet do masażu to niewielkie urządzenie, które z powodzeniem można znaleźć na siłowni, w gabinecie fizjoterapeuty, ale przede wszystkim w mediach społecznościowych. Ostatnimi czasy cieszy się ogromną popularnością, jednak czy jest to kolejny gadżet mający swoje 5 minut w aktualnych trendach? Czy pistolet do masażu faktycznie jest wart swojej ceny? Sprawdźmy to!

Masażer pneumatyczny – zasada działania

Pistolet do masażu (massage gun) to elektryczne urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w wymienne końcówki. W założeniu służy do pracy nad powięzią i mięśniami, rozluźniając je oraz przywracając ich naturalny ślizg. Takie zabiegi znacznie przyśpieszają regenerację oraz pozwalają zniwelować ból spowodowany nadmiernym napięciem. Podstawową zaletą jest bezproblemowa obsługa – używanie masażera nie wymaga pomocy drugiej osoby, chyba że chcemy zaopatrzyć obszar trudno dostępny, np. plecy.

Do czego mogę wykorzystać pistolet do masażu?

Urządzenie odwdzięczy się każdej osobie, która w świadomy sposób pragnie zwiększyć regenerację po treningu oraz rozluźnić mięśnie. Oznacza to, że sprawdzi się zarówno w rękach sportowca, jak i amatora, który w dobie pracy zdalnej zaniedba ergonomię postawy. Najszerszy wachlarz możliwości zaoferuje dopiero w doświadczonych dłoniach fizjoterapeuty. Po wielu godzinach wymuszonej pozycji siedzącej mięśnie poproszą wręcz o użycie pistoletu. W takiej sytuacji urządzenie zastąpi kojący masaż, pozwoli się zrelaksować i wrócić do pełnej sprawności w obliczu kolejnego dnia zmagań.

Pistolet do rozluźniania mięśni

Pistolet czy „tradycyjny” masaż?

Zdecydowanie to drugie! Profesjonalizm i wiedza fizjoterapeuty nigdy nie zostanie dościgniona przez technologię. Masażysta wykorzystuje stosunki anatomiczne, dobiera odpowiedni nacisk a przede wszystkim jego dłonie są czymś więcej, niż skaczącą kulką. Odpowiednio dobrany masaż przyniesie ukojenie w bólu i regenerację mięśni bez ryzyka urazu.

Pistolet do masażu dobry na wszystko?

Bezwzględnie należy unikać używania pistoletu na uszkodzonych więzadłach, szczególnie krótko po urazie. Może się to wydawać oczywiste, ale nie należy również używać pistoletu do masażu w pobliżu kości, które są złamane lub podlegają zrastaniu – nawet jeśli nie odczuwasz już bólu. Ponadto zachowaj szczególną ostrożność przy takich schorzeniach jak: żylaki, miażdżyca, zakrzepica żył, osteoporoza, toczeń, twardzina, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego masażera?

Wybierając masażer warto zwrócić uwagę na głębokość skoku głowicy, która wprost określa jak głęboko możemy „rozbijać” tkanki; optymalna rekomendacja to 14mm. Zwróć uwagę na liczbę dostępnych końcówek, często różniących się kolorami. Wiele obszarów ciała jest stosunkowo tkliwa i wymaga masażu miękkimi końcówkami. Ważnym aspektem dla początkujących może być czujnik nacisku. Pomoże on w dobraniu odpowiedniej siły, wykonując taką samą pracę po jednej i drugiej masowanej stronie. Na koniec najważniejsze – cena! Ustal i trzymaj się swojego budżetu, przejrzyj rankingi i wybierz w zależności od potrzeb. Na użytek domowy spokojnie powinno wystarczyć kilkaset złotych. O poradę najlepiej zwróć się do swojego fizjoterapeuty.

Masaż pistoletem u fizjoterapeuty

Najważniejsze pytanie – HIT czy KIT?

Pistolety do masażu to nadal nowość na rynku, więc ich skuteczność nie została jeszcze potwierdzona naukowo, jednakże… Wibracje, jako dodatkowa stymulacja tkanki mieśniowo-powięziowej, są szeroko stosowane już od początku XX wieku! Literatura dowodzi, że masaż w niskiej częstotliwości (15-50Hz) podnosi lokalną temperaturę, zwiększa natlenienie krwi, wyraźnie rozluźnia tkanki oraz wykazuje ogólne działanie uspokajające. Ten szereg zjawisk sprzyja regeneracji organizmu po urazach, kontuzjach, intensywnym treningu a dodatkowo pozwala zmniejszyć napięcie emocjonalne. Nie bez powodu znajduje się w tak wielu miejscach a producenci prześcigają się w doskonaleniu technologii. Jak wystrzegać się kitów? To proste – unikaj urządzeń dystrybuowanych przez firmy nieposiadjące doświadczenia. Niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzisz, warto zakupić pistolet do masażu. Z pewnością Twoje ciało i duch będą Ci wdzięczne!

Podsumowanie

Wiele wskazuje na to, że pistolet do masażu rzeczywiście spełnia swoją rolę i stał się prawdziwym hitem ostatnich lat, w szczególności jako przedłużenie ręki fizjoterapeuty. Co więcej, profesjonalne wykorzystanie umożliwia terapię punktów spustowych w naszym ciele oraz okaże się dobrym rehabilitantem po kontuzji. Pamiętaj jednak, że używanie tego typu urządzeń na własną rękę może być ryzykowne. Jeśli nie chcesz pogorszyć swojego stanu zdrowia i przy okazji nie wydać fortuny, skorzystaj z naszego masażu w Butrago!

Podobne wpisy