Rola regeneracji – sen

„Sen jest dla słabych” „Wyśpię się w trumnie” Czy wiesz, że bez snu człowiek może przeżyć od 8 do 10 dni podczas gdy bez jedzenia jest w stanie żyć 30 dni? Każdy organizm jest inny i potrzebuje innej długości snu. Średnio człowiek śpi 8 godzin co oznacza, że 1/3 życia przesypiamy! Czy to nie oznacza, że rola regeneracji – sen są bardzo ważne?

Rola regeneracji – czym jest sen?

Niby wszyscy wiemy, ale jednak. Sen to szczególny stan behawioralny, któremu towarzyszą: leżąca pozycja ciała, ograniczona aktywność ruchowa i wysoki próg wrażliwości na bodźce. Aktywność mózgu podczas snu jest wysoka.  Z jednej strony mózg odcięty jest od bodźców zewnętrznych typu dźwięki, obrazy, zapachy itp. Z drugiej strony podczas snu aktywność mózgu określana jest przez występowanie faz snu REM i NREM.

W fazie NREM (non-rapid eye movement) występują wolne ruchy gałek ocznych a sen w tej fazie nazywany jest snem głębokim. Podczas trwania fazy NREM występuje głęboki odpoczynek. Sen REM (rapid eye movement) charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych. Aktywność mózgu przypomina aktywność występującą podczas czuwania. W tej fazie snu najczęściej pojawiają się sny. Mięśnie całego ciała zostają rozluźnione.

Skowronek czy Sowa?

Ugruntowało się przekonanie, że ludzi zalicza się do „skowronków” i „sów”. Z badań nad rytmem snu faktycznie wynika, że część ludzi ma predyspozycje do pozostawania aktywnymi do północy. Takie osoby zasypiają wolno i mają zwiększoną aktywność wieczorem oraz problemy ze wstaniem rano. Sprawność psychofizyczna „sów” rano jest niższa niż „skowronków”. Druga grupa osób właśnie rano osiąga największą aktywność biologiczną a wieczorem bardzo szybko zasypia i nie jest w stanie pracować.

Rola regeneracji – sen a masa ciała

Niesamowitym, tanim i ogólnodostępnym środkiem do utrzymania prawidłowej masy ciała jest właśnie sen! Z badań wynika, że osoby, które się wysypiają o 55% rzadziej chorują na otyłość i mają mniejsze skłonności do podjadania! Sen wpływa także na metabolizm glukozy i utrzymanie jej prawidłowego poziomu we krwi. Niesamowicie ważna rola regeneracji – snu! Z biochemicznego poziomu, sen także istotnie wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi oraz wyrzut hormonu wzrostu i testosteronu.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen jest konieczny do prawidłowego przebiegania procesów odpowiedzialnych za pamięć i tworzenie śladów pamięciowych. Fizjologia snu jest fascynującym obszarem badań. Badane jest w jaki sposób podczas snu utrwalana jest pamięć oraz odbudowa zasobów energetycznych i usuwanie produktów przemiany materii z tkanki nerwowej. Ciało ludzkie jest w stanie poradzić sobie z nie trwającymi długo zaburzeniami snu. Kiedy jednak zaburzenia się powtarzają, znacząco zmniejsza się zdolność regeneracji. Podczas snu w komórkach organizmu dochodzi do najważniejszych procesów chemicznych. Głównym celem tego mechanizmu jest odbudowanie zużytego podczas czuwania materiału energetycznego i budulcowego. Rola regeneracji – sen jest mega ważna! Niewystarczająca ilość snu, oraz chroniczne nie wysypianie się wpływa na zaburzenie pór czuwania i snu oraz je desynchronizuje. Utrudnia to naturalny proces regeneracji i odbudowy organizmu co w dłuższej perspektywie prowadzi do jego destrukcji. Bardzo ważne jest żebyś pamiętał, że kiedy doznasz urazu czy źle się czujesz, podstawą wsparcia fizjoterapii jest Twoje wysypianie się!

Inspiracje:

  1. Saganowska M. Oddziaływanie rytmów biologicznych na sprawność psychofizyczną. Problemy Nauk Stosowanych, 2014, Tom 2, s. 179 – 184
  2. Hess G. Niedobór snu a neuroplastyczność. Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika 2020, Tom 69 nr 3 (328):441-446.
  3. https://www.acusmed.pl/blog/jak-sen-wplywa-na-zdrowie/

Podobne wpisy