Ostroga piętowa - fala uderzeniowa

Ostroga piętowa – czy fala uderzeniowa może pomóc?

Ostroga piętowa (łac. calcar calcanei) jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu okolicy piętowej u dorosłych. Jak się okazuje, przypadłość została opisana już w 1900 roku! Ponadto postęp nauki pozwolił wyodrębnić kilka czynników, które szczególnie predysponują do rozwoju choroby. Dolegliwości bólowe pojawiają się nawet rano i znacznie osłabiają jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Czy fizjoterapia może skutecznie rozwiązać problem? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Ostroga piętowa – istota problemu

Ostroga piętowa to tzw. entezopatia rozcięgna podeszwowego. Stanowi zwyrodnienie w okolicy guza piętowego kości piętowej, polegające na powstaniu kilkumilimetrowych wyrostków kostnych. Jest to mechanizm obronny naszego organizmu w odpowiedzi na ciągłe drażnienie i przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Niestety codzienne czynności sprawiają, że systematycznie dostarczamy bodziec prowadzący do mikrourazów oraz zintensyfikowania stanu zapalnego. W koneskwencji ścięgno przy przyczepie do pięty sztywnieje i wapnieje. Pamiętaj – same wyrostki nie bolą! Winą należy obarczyć stan zapalny.

Ostroga piętowa - istota problemu

Jak powstaje ostroga piętowa?

Omawiana patologia ma pochodzenie wieloczynnikowe, jednak na szczególną uwagę zasługują czynniki biomechaniczne i degeneracyjne. Najważniejsze spośród nich to:

  • Przeciążenia podczas intensywnego wysiłku, treningu czy pracy;
  • Mechaniczne urazy oraz mikrourazy w obrębie pięty;
  • Nieodpowiedni dobór obuwia;
  • Płaskostopie, wrodzone wady, koślawość i szpotawość stóp;
  • Nadwaga i otyłość (generują przeciążenia!);
  • Niewłaściwa terapia dotychczasowych kontuzji.

Ostroga piętowa – objawy

Sztandarowymi objawami są silny, tępy ból po tylno-przyśrodkowej stronie guzowatości kości piętowej oraz znaczne napięcie rozcięgna podeszwowego. Najczęściej ból pojawia się po większym przeciążeniu, ale zdarza się również, że towarzyszy od godzin porannych i nasila się po dłuższym siedzeniu. Co warte odnotowania, ostroga piętowa nie zawsze objawia się bólem pięty. Wiele przypadków jest niemych klinicznie. Literatura wskazuje, że nawet u 61% starszych ludzi ostroga przebiega bezobjawowo!

Możliwości terapeutyczne

W leczeniu ostrogi piętowej stosowanych jest kilka zabiegów fizjoterapeutycznych, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, jonoforeza, magnetoterapia, krioterapia, laser wysokoenergetyczny  oraz Terapia Tecar. Można je uzupełnić o postępowanie profilaktyczne, np. dobranie odpowiedniego obuwia oraz farmakoterapię przeciwbólową. Jeżeli wszystkie metody zawodzą, stosuje się leczenie chirurgiczne. Zabieg jest skomplikowany, niesie ryzyko uszkodzenia nerwów oraz wymaga długiej rekonwalescencji, dlatego zaleca się go w nielicznych przypadkach.

Leczenie ostrogi piętowej

Fala uderzeniowa – skuteczna metoda leczenia ostrogi piętowej

Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów w leczeniu ostrogi piętowej jest fala uderzeniowa. Efekt terapeutyczny jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku pozostałych zabiegów fizykalnych i możliwy już po kilku spotkaniach. Fala uderzeniowa HC Clinic SWT w Butrago to jedna z najnowocześniejszych metod terapeutycznych. Pojedynczy zabieg trwa krótko, niewymaga specjalnego przygotowania ani znieczulenia. Fala uderzeniowa uchodzi za zabieg bolesny, jednak w tym przypadku dolegliwości są znikome. Co więcej, fala uderzeniowa transmitowana jest bezpośrednio do obszaru bólowego i precyzyjnie trafia w miejsce chorobowo zmienione. Nie ingeruje przy tym w sąsiednie, zdrowe tkanki! Fala uderzeniowa może być skuteczną metodą leczenia u tych chorych, u których zawiodły inne metody fizjoterapeutyczne i u których poważnie rozważa się wykonanie zabiegu operacyjnego. 

Podsumowanie

Leczenie ostrogi piętowej jest procesem złożonym. Rodzaj terapii powinien być zawsze dostosowany indywidualnie. Według naszych Pacjentów najlepsze efekty przynosi Fala uderzeniowa HC Clinic SWT oraz terapie łączone. Nie czekaj i już dziś zapobiegnij problemowi z Butrago!

Podobne wpisy