Ból w szyi a praca siedząca

Ból w szyi a praca siedząca

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że leki przepisywane na bóle szyi lub pleców przez lekarzy osobom dorosłym, stanowią 9,8% ogółu wypisywanych leków. Dzięki temu wynikowi znajdują się 4 miejscu co do częstości przepisywania w stosunku do innych leków! Dlaczego tak dużo ludzi skarży się na ból w szyi i w jaki sposób on jest powiązany z pracą siedzącą?

Czynniki

Kręgosłup szyjny otacza masa tkanek. Od mięśni głębokich, których celem jest stabilizowanie kręgosłupa po tętnice, żyły, rdzeń kręgowy i cały aparat mowy wraz z przełykiem. Sam kręgosłup szyjny łączy głowę z tułowiem. Z każdego segmentu kręgosłupa szyjnego wychodzą nerwy, które unerwiają głównie kończynę górną jednakże! Przez kręgosłup szyjny przechodzą także nerwy czaszkowe, w tym nerw błędny, który unerwia narządy trzewne aż do początku jelita grubego. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ ból w szyi ma często różne przyczyny.

Najbardziej znane i powtarzane jak mantra są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego oraz choroby degeneracyjne krążków międzykręgowych. Kolejnym czynnikiem, który może powodować ból jest stan pourazowy (np. po urazie typu „whiplash” – smagnięcie biczem). Może on spowodować zaburzenia czynności ruchowych oraz niewłaściwe funkcjonowanie połączeń stawowych, które dalej mogą rzutować na dolegliwości bólowe, uczucie sztywności karku czy powstanie bolesnych punktów spustowych. Jedną z przyczyn, którą często pomija się w diagnostyce jest ból psychogenny czyli np. na tle stresowym.

Ból w szyi a praca siedząca

Praca siedząca a ból w szyi

Długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji naraża układ mięśniowy na przeciążenia. Mięśnie w ciele dzielą się na mięśnie toniczne i fazowe. Mięśnie fazowe to mięśnie powierzchowne ciała. One zwiększają swoje napięcie podczas sytuacji stresowych i mają tendencję do przykurczu. Drugą grupą są mięśnie toniczne zwane inaczej posturalnymi. Działają po za świadomością i mają za zadanie utrzymać postawę ciała. Te mięśnie są najbardziej obciążone podczas długotrwałego utrzymywania jednej pozycji.

Jak sobie radzić z bólem?

Odpowiedzią na to pytanie jest ruch! Jeśli całymi godzinami siedzisz przed monitorem, zaplanuj sobie co godzinę 5 minutowe przerwy. Wstań od biurka, napij się wody, przejdź się chwilę.

Wykonaj kilka ruchów głowy do przodu (broda do mostka) do tyłu (wzrok na sufit). Następnie popatrz w prawo, w lewo. Kolejnym  ruchem będzie skłon szyi do boku (ucho do barku). Wszystkie te ruchy wykonuj powoli i z kontrolą, do granicy bólu. Możesz też zrobić kilka przysiadów i kilka wykroków.

Po pracy, możesz skorzystać z maty do akupresury z poduszką. Sama mata w pierwszym odczuciu może wydawać się nieprzyjemna jednak z czasem  użytkowania przekonasz się, że jesteś w stanie na niej zasnąć. Mata świetnie wpływa na zmniejszenie bóli głowy, łagodzenie napięć w obrębie całego kręgosłupa oraz ułatwia zasypianie!

Podsumowując

Żeby całkowicie zniwelować dolegliwości bólowe szyi konieczna jest porządna diagnostyka. Jeśli sposoby, które przytoczyłam nie działają umów się do nas na wizytę, a raz na zawsze pozbędziemy się twojego bólu szyi!

Inspiracje:

  1. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/dysfunkcje-odcinka-szyjnego
  2. https://www.acusmed.pl/blog/sposob-na-bol-karku-bez-koniecznosci-wizyty-u-fizjoterapeuty/
  3. Zejda J, Bugajska J, Kowalska M, Krzych Ł, Mieszkowska M, Brożek G, Braczkowska B. Dolegliwości ze strony kończyn górnych, szyi i pleców u osób wykonujących pracę biurową z użyciem komputera. Medycyna Pracy 2009;60(5):359–367
  4. https://pacjent.gov.pl/sites/default/files/2019-09/ppz_choroby_kregoslupa.pdf
  5. https://www.szkoleniauryzaj.pl/miesnie-fazowe-i-toniczne/

Podobne wpisy