Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka objawia się bólem i drętwieniem promieniującym od nadgarstka do palców. Powstaje najczęściej w wyniku długotrwałego ucisku i niedokrwienia nerwu pośrodkowego przebiegającego w kanale nadgarstka. W wyniku ucisku i niedokrwienia rozwija się stan zapalny, co powoduje ból oraz zaburzenia czuciowe.

Przyczyny powstawania Zespołu Cieśni Nadgarstka

Przyczyn powstania zespołu cieśni nadgarstka może być bardzo dużo, najczęściej jest to suma czynników. Może zostać wywołany przez zmiany zapalne, które towarzyszą zmianom reumatoidalnym czy zapaleniom pochewek ścięgnistych zginaczy. Może powstać w wyniku zmian pourazowych po złamaniu w części dalszej kości promieniowej, zwichnięciach, podwichnięciach a także w wyniku wapniejących krwiaków. Na powstanie mogą wpływać także obecności guzów i tworów guzopodobnych, głębokie blizny po urazowe/ oparzeniowe czy też zmiany hormonalne podczas ciąży czy nadczynności tarczycy.

Zniekształcenia kości w obrębie stawu nadgarstkowego również mogą powodować ucisk na nerwy. W zależności od szybkości nasilania objawów, wyróżnia się postać przewlekłą i ostrą zespołu cieśni nadgarstka.

Badania

Badanie kliniczne zespołu cieśni nadgarstka a ściślej mówiąc parametry diagnostyczne są powiązane z doświadczeniem badającego. Każde badanie powinno być powiązane ze szczegółowym wywiadem, rzetelnym badaniem fizykalnym oraz potwierdzeniem w postaci badania elektrofizjologicznego. Dlaczego to jest takie istotne? Z doświadczenia wiem, że objawy, które sprowadza się do nazwy zespołu cieśni nadgarstka powodują inne struktury w ciele.

Zespół cieśni nadgarstka

Co może dawać podobne objawy do zespołu cieśni nadgarstka

W badaniu bardzo ważna jest diagnostyka różnicowa. Właśnie ona pozwala zapobiegać często bezsensowym operacjom. W pierwszej kolejności powinno się wykluczyć uszkodzenia/ ucisk rdzenia kręgowego na wysokości kręgów C6-C7. Z tego poziomu wychodzi splot raminny oraz m.in. nerw pośrodkowy. Patologii nerwu pośrodkowego szuka się, żeby potwierdzić zespół cieśni nadgarstka.

Kolejnym ważnym i często pomijanym jest zespół górnego otworu piersiowego (TOS). Górny otwór klatki piersiowej znajduje się między pierwszym żebrem, rękojeścią mostka oraz pierwszym kręgiem piersiowym kręgosłupa. W tej okolicy przebiega masa struktur od mięśni pochyłych przez mięsień podobojczykowy i splot ramienny po tętnice i żyły podobojczykowe. Warto sobie uświadomić, że ta okolica jest cały czas obciążana. Nieustannie jest w ruchu (przez proces oddychania). Jest też narażona na obciążenie z zewnątrz (okolica stawu ramiennego, za pomocą którego wykonujemy tysiące czynności dziennie) oraz stres. TOS daje objawy promieniujące na ramię, przedramię aż do palców i może często mylnie dawać objawy takie jakimi charakteryzuje się zespół cieśni nadgarstka.

Warto też zbadać mięsień piersiowy oraz wszystkie mięśnie kończyny górnej. Kiedy mięśnie są w równowadze objawy z nadgarstka znikają same.

Podsumowanie

Żeby jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent, który przychodzi z bólem w okolicy nadgarstka i dłoni ma rzeczywiście zespół cieśni nadgarstka należy wykonać szereg testów funkcjonalnych. Badanie ENG (elektroneurograficzne) nerwu pośrodkowego, badanie EMG (Elektromiografię) oraz dla potwierdzenia badanie ciśnienia wewnątrz kanału nadgarstka. Warto wybrać się do fizjoterapeuty na całościową ocenę funkcjonalną i faktyczne zdefiniowanie problemu. Są struktury w ciele człowieka, które mogą dawać podobne objawy jakie daje zespół cieśni nadgarstka.

Inspiracje:

  1. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/diagnostyka-zespolu-ciesni-kanalu-nadgarstka
  2. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/efekty-rehabilitacji-zespolu-ciesni-kanalu-nadgarstka-u-pacjentow-w-wieku-od-29-do-84-lat
  3.  https://www.acusmed.pl/blog/tos-zespol-gornego-otworu-klatki-piersiowej/

Podobne wpisy