Mężczyzna z urazem podczas biegania

Najczęstsze kontuzje podczas biegania

Wiosenna pogoda za oknem sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a co za tym idzie – uprawianiu sportów poza domem. Wizja zbliżających się powoli wakacji mobilizuje nas do zadbania o swoją sylwetkę. Kierując się wyborem sportu, często sięgamy po te łatwo dostępne i niewymagające specjalistycznego sprzętu. Idealnym przykładem takiej aktywności jest bieganie. Niestety, bez odpowiedniego przygotowania, Twoja przygoda z bieganiem może szybko się zakończyć, jeśli nabawisz się kontuzji. Jakie są najczęstsze kontuzje podczas biegania? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Jakie są najczęstsze kontuzje podczas biegania?

Jak każdy sport, tak i bieganie nie jest wolne od kontuzji. Mogą one spotkać każdego, niezależnie od wieku, a także doświadczenia w postaci przebiegniętych kilometrów. Kontuzje podczas biegania dotyczą stawów, ścięgien oraz mięśni, a niektóre szersze urazy łączą wymienione elementy układu ruchu. Do najczęstszych z nich należy m.in. zespół bólu przedniej części stawu kolanowego (anterior knee pain – AKP), znany także jako kolano biegacza. Problem ten pojawia się, kiedy dochodzi do znacznego obciążenia przedniej części stawu kolanowego. Taka sytuacja może wystąpić:

  • podczas wykonywania zbyt intensywnego treningu,
  • jeśli zapomnisz o rozgrzewce przed bieganiem,
  • przy długotrwałym biegu na bieżni.

Wbrew nazwie, nie jest to schorzenie dotykające tylko biegaczy, ale również tenisistów, narciarzy, rowerzystów i co ciekawe – kobiet chodzących na wysokich obcasach.

Inne, równie częste kontuzje podczas biegania to np. zapalenie rozcięgna podeszwowego. Wiąże się to z bólem w okolicy łuku stopy, pojawiającym się zarówno po biegu, jak i podczas zwykłego chodu.  Zapalenie ścięgna Achillesa jest kolejnym z urazów dotykających biegaczy. W tym przypadku głównym objawem jest silny ból łydki, zwłaszcza podczas napinania jej mięśni (np. przy próbie stanięcia na palce).

Kontuzje podczas biegania - kolano biegacza

Kontuzje podczas biegania – jakie dają objawy?

Kontuzje to częsty problem amatora i zawodowca, a każdy z nich powinien liczyć się z potencjalnym ryzykiem. Jeśli szybko zauważysz problem i skontaktujesz się z odpowiednim specjalistą, będziesz mógł szybciej wrócić do swojej ulubionej aktywności. Kontuzje podczas biegania mogą dawać różne objawy. Do tych, które powinny Cię zaniepokoić, należą:

  • obrzęk kolana,
  • ograniczenie zakresu ruchu,
  • uczucie przeskakiwania lub trzeszczenia w kolanie,
  • dotkliwy ból nad piętą lub w okolicy podeszwy stopy.

Kontuzje biegacza – możliwości terapeutyczne

Większości urazów i kontuzji można zapobiec już samą profilaktyką. Niezwykle ważna jest prawidłowa rozgrzewka z poświęceniem czasu na rozciąganie. Warto pamiętać o odpowiednim dawkowaniu intensywności treningu bez nagłego znacznego zwiększania dystansu. Z kolei skorygowanie ustawienia stopy za pomocą obuwia lub wkładek zapewni odpowiednią amortyzację. Kiedy mimo wszelkich starań dojdzie do kontuzji, możesz skorzystać z następujących usług:

  • Terapia TECAR – nowatorska metoda fizjoterapii, początkowo stosowana w leczeniu wysokiej klasy sportowców. Obecnie na dobre zagościła wśród powszechnych i bezpiecznych metod leczenia kontuzji;
  • Indywidualnie dobrana terapia manualna tkanek miękkich oraz ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające;
  • Kinesiotaping – wspomaga naturalne procesy leczenia i regeneracji tkanek po urazie, odciąża mięśnie, stabilizuje uszkodzone stawy;
Kontuzje - terapia

Nie zapomnij o regeneracji swojego organizmu. Porządna dawka snu, basen, sauna czy masaż sportowy są kolejnymi sposobami zmniejszającymi ryzyko odniesienia kontuzji biegaczy.

Podobne wpisy