Jak terapia tlenowa wspomaga leczenie ran?
Leczenie ran przewlekłych jest dużym problemem naszego społeczeństwa. Rany przewlekłe w krajach rozwijających się dotykają 1-2% populacji, w Polsce jest to ok. 500 tysięcy osób. Przyspieszenie gojenia się takich ran stanowczo zmniejsza ryzyko powikłań oraz potęguje możliwości leczenia i rehabilitacji. Bez wątpienia poprawia także jakość życia. Czy można wykorzystać komorę hiperbaryczną żeby wspomóc leczenie ran przewlekłych? Przekonaj się jak terapia tlenowa wspomaga leczenie ran!
Czym jest rana przewlekła
Rany przewlekłe to takie rany, które nie podlegają fizjologicznemu procesowi gojenia. Przez stale występujący stan zapalny upośledzony jest fizjologiczny proces odnawiania się i integralności tkanki. Kiedy rana utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni lub często się odnawia można nazwać ją raną przewlekłą. Według literatury za taką ranę uznaję się nie gojenie przez 4 tygodnie do kilku miesięcy. Najczęściej nie gojenie się przez 6-8 tygodni uznawane jest za ranę przewlekłą. Rany przewlekłe powstają m.in. po zabiegach wykonywanych na mostku, kiedy mostek zostaje przecięty. Dochodzi wówczas często do rozejścia się mostka i utrzymywaniu się otwartej rany. Rany przewlekłe mogą dotyczyć także osób chorujących na cukrzycę, u których w wyniku choroby doszło do uszkodzenia naczyń w obrębie kończyny dolnej (najczęściej stopy i podudzia).
Do powstania takich ran przyczyniają się choroby metaboliczne czy przewlekła niewydolność żylna. Układ krwionośny może doświadczyć poważnych powikłań w wyniku trudno gojącej się rany. Zaburzenia wynikają z problemem z przepływem krwi przez zajęte miejsca co zaburza dostarczenie tkankom tlenu i potrzebnych substancji odżywczych. Wydaje się to idealnym wytłumaczeniem na to jak terapia tlenowa wspomaga leczenie ran.

Czy terapia tlenowa jest sprzymierzeńcem leczenia ran
Na podstawie literatury można stwiedzić, że terapia tlenowa jest skuteczną metodą wspierającą leczenie ran przewlekłych. Wykorzystanie hiperbarii tlenowej wpływa bezpośrednio na zahamowanie wzrostu bakterii beztlenowych. Pobudza ona także krwinki białe co jest bardzo istotne w leczeniu zakażenia. Włączenie terapii tlenowej do leczenia rany przewlekłej znacząco skraca czas leczenia rany. Dzięki temu można skrócić czas hospitalizacji a także skrócić czas używania kosztownych antybiotyków. Skrócenie leczenia rany pozwala na szybsze wprowadzenie rehabilitacji i aktywności fizycznej co przekłada się na zmniejszenie inwalidztwa i niepełnosprawności chorej osoby!
Leczenie ran a terapia tlenowa
Włączenie terapii tlenowej do leczenia ran przewlekłych jest genialnym środkiem, które przyspiesza gojenie ran. Ważne jest jednak, że terapia tlenowa stanowi uzupełnienie kompleksowego leczenia ran i nie może być traktowana jako alternatywa dla leczenia chirurgicznego czy antybiotykoterapii. Według literatury terapia hiperbaryczna wpływa także na maksymalne nasilenie bólu oraz rozmiary rany. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wspomagania leczenia terapią tlenową!
Inspiracje:
- Zieliński E, Grobelska K, Dzięgielewski P, Olszański R. Leczenie rany przewlekłej – opis przypadku pacjenta leczonego w Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia Ran w Bydgoszczy. Polish Hyperbaric Research 2018 Vol. 63 Issue 2.
- Englisz B, Cholewka A, Knefel G, Liszka G, Kawecki M, Nowak M, Sieroń K, Stanek A. Zastosowanie termografii i planimetrii w ocenie efektów tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu trudno gojących się ran podudzi. Inżynier i Fizyk Medyczny 3/2018 vol. 7
- https://www.termedia.pl/Czasopismo/Leczenie_Ran-153