Zwyrodnienie kręgoslupa pomoc fizjoterapeuty

Zwyrodnienie kręgosłupa – czy fizjoterapeuta może pomóc?

Jeśli dokuczają Ci promieniujące bóle pleców, uczucie sztywności kręgosłupa o poranku i trudności w codziennych czynnościach – koniecznie przeczytaj ten artykuł, to może być zwyrodnienie kręgosłupa!

Zwyrodnienie kręgosłupa – definicja

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (spondyloartroza) to przewlekły proces, w trakcie którego dochodzi do stopniowej degeneracji chrząstki stawowej. Na przestrzeni czasu prowadzi do utworzenia narośli kostnych, które trwale zniekształcają stawy. Wszystkim zmianom towarzyszy dyskopatia, czyli uszkodzenie i wysuwanie się krążka międzykręgowego z fizjologicznej przestrzeni. Biorąc pod uwagę opisane patologie, zwyrodnienie wiąże się z nasilonym bólem stawów i ryzykiem wystąpienia tzw. objawów korzeniowych, które obejmują zaburzenia czucia, mrowienia i osłabienie siły mięśniowej.

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny

Choć zwyrodnienie na ogół utożsamiamy z seniorami, choroba stosunkowo często dotyczy osób młodych. Jak wskazuje literatura, przyczyny pozostają różnorodne i wzajemnie oddziałują na siebie. Na szczególną uwagę zasługują:

  • wiek – z upływem lat dochodzi do zużywania się kręgów i odwodnienia krążków międzykręgowych, przede wszystkim tracimy zdolność amortyzacji, zmniejszają się pracujące przestrzenie i zwęża światło kanału kręgowego;
  • nadwaga i otyłość – im większa masa ciała, tym większe siły zużywające kręgosłup;
  • uraz – dokonany zwłaszcza w trakcie wypadków komunikacyjnych;
  • praca – nieergonomiczna postawa ciała przyspiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych;
  • skrzywienie kręgosłupa (np. skolioza);
  • choroby o charakterze zapalnym i autoimmunologicznym – między innymi RZS, ZZSK, łuszczyca stawowa;
  • osteoporoza;
  • zmiany hormonalne.
Objawy

Objawy choroby zwyrodnieniowej

Najczęściej mamy do czynienia ze zwyrodnieniem kręgosłupa lędźwiowego, który znosi największe obciążenia. W każdym przypadku charakterystyczny jest ból, utrudniający sprawne funkcjonowanie i nasilający się podczas ruchu.

  • zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – pojawiają się bóle, ograniczenie ruchu i sztywność karku, zawroty głowy, zaburzenia słuchu i wzroku, rwa barkowa;
  • zmiany w odcinku piersiowym – skutkują ograniczeniem ruchów skrętnych klatki piersiowej, bólem między łopatkami, problemami w trakcie wdechu, kaszlu i ziewania;
  • zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego – utrudnione ruchy w każdej płaszczyźnie, bóle krzyża i bioder promieniujące wzdłuż nogi (rwa kulszowa), drętwienie, mrowienie, skurcze, możliwe zaburzenia funkcji jelit i czynności seksualnych.

Jak wygląda diagnostyka spondyloartrozy?

Podstawowym i najprostszym badaniem diagnostycznym jest zdjęcie rentgenowskie, które pozwala na ocenę stopnia istniejących już zmian zwyrodnieniowych. Ponadto zdjęcie uwidacznia nieprawidłowe ustawienie kręgów (m.in. kręgozmyki i skoliozy). Niestety, aby dostrzec zmiany we wczesnej fazie oraz ocenić struktury nerwowe, należy wykonać rezonans magnetyczny. Jeśli dysponujesz jednym z wymienionych badań – nie rozstawaj się z nim i zabierz na wizytę u fizjoterapeuty!

zwyrodnienie kręgosłupa - badanie obrazowe

Mam zwyrodnienie kręgosłupa – co dalej?

Zmiany zwyrodnieniowesą procesem, którego nie da się zatrzymać a przez odpowiednie działania można go jedynie spowolnić. Stosowane aktualnie metody to:

  1. Fizjoterapia i rehabilitacja ruchowa – nieodłączne elementy procesu terapeutycznego, obejmujące kinezyterapię, fizykoterapię i terapię manualną. Kinezyterapia ma na celu zahamowanie zmian zwyrodnionych, poprawić zakres ruchów, wzmocnić niewydolne mięśnie oraz utrzymać dobry stan chrząstek. W fizykoterapii stosowane są zabiegi z zakresu elektroterapii, termoterapii i laseroterapii. Mają na celu walkę z bólem somatycznym oraz aktywizację naturalnych mechanizmów naprawczych. O wyborze metody decyduje fizjoterapeuta, a swoje działania zawsze uzależnia od charakteru i stopnia zaawansowania schorzenia.
  2. Ćwiczenia – szczególnie w odciążeniu (pływanie oraz stretching), lekkie ćwiczenia siłowe i izometryczne grzbietu, obręczy barkowej i biodrowej.
  3. Farmakoterapia – w okresie wzmożonych dolegliwości bólowych możliwe jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
  4. Blokady kręgosłupa – metoda polega na bezpośrednim wprowadzeniu środków znieczulających i hormonalnych do przestrzeni pomiędzy oponą twardą a okostną kręgów. Pacjenci odczuwają złagodzenie bólu w okresie od kilku godzin do kilku dni, po tym czasie objawy z reguły wracają.
  5. Zabiegi operacyjne – jest to ostateczna forma terapii. Chirurg odbarcza uciśnięte elementy oraz stabilizuje struktury kręgowe.

Pamiętaj, że początkowo problem jest niewielki, jeśli nie wykonujesz obszernych ruchów, możesz przeoczyć rozwijający się proces chorobowy, dlatego nie czekaj i umów się na konsultację w Butrago!

Podobne wpisy