Terapia narzędziowa
Terapia narzędziowa tkanek miękkich to nowoczesna i bardzo bezpieczna procedura rehabilitacyjna, w której wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia. Z ich pomocą fizjoterapeuta stymuluje wybrane części ciała, by zmobilizować tkanki do prawidłowego działania. Tego rodzaju terapia sprawdza się szczególnie w sytuacji, gdy z powodu braku ruchu lub nadmiernej aktywności fizycznej, zaburzony został proces odkształcania, naprężania i rozluźniania w obszarze mięśniowo-powięziowym.
Wskazania do terapii narzędziowej
Terapia narzędziowa doskonale sprawdza się w leczeniu:
- bólu mięśni i kręgosłupa,
- zespołu cieśni nadgarstka,
- łokcia golfisty i tenisisty,
- kolana skoczka,
- naciągnięcia więzadeł stawu kolanowego,
- urazów stawu skokowego,
- zapalenia rozcięgna podeszwowego,
- shin splints.
Jak wygląda terapia narzędziowa?
Potencjał tej metody jest na tyle duży, że coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na wykorzystywanie jej w swojej pracy. Tym bardziej że dzięki niej, ich praca staje się lżejsza i skuteczniejsza, na czym korzystają zarówno oni, jak i ich pacjenci. Poza tym terapia staje się nie tylko efektywna, ale też urozmaicona.
Celem terapii narzędziowej jest jak najlepsze zmobilizowanie tkanek miękkich do właściwej pracy. Do jego realizacji fizjoterapeuci wykorzystują najlepiej dopasowane w danym przypadku techniki pracy.
Korzyści płynące z terapii narzędziowej
Terapia narzędziowa pozwala na szybką pracę fizjoterapeuty w obszarze różnych dysfunkcji powięziowych, do których doszło w głębiej położonych tkankach.
W trakcie terapii narzędziowej fizjoterapeuta oddziałuje na głębokie partie mięśni, stawów i wielu innych struktur. Dzięki wykonanym z chirurgicznej stali nierdzewnej narzędziom, może dotrzeć do miejsc, które są niedostępne przy zastosowaniu technik wyłącznie manualnych.
Terapia narzędziowa wpływa też na skrócenie procesu leczenia i przyspieszenie rehabilitacji oraz ograniczenie leczenia farmakologicznego, w tym przyjmowanie leków przeciwzapalnych.
Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń, tak i tu czas odgrywa ważną rolę. Im wcześniej zgłosisz się na terapię, tym lepszych efektów możesz się spodziewać.