Terapia manualna
Bóle pleców i kręgosłupa to bardzo częste objawy, z którymi wiele osób zgłasza się do lekarza. Siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz niewłaściwa postawa ciała to tylko niektóre z przyczyn, jakie stoją za różnymi dolegliwościami. Jednym ze sposób radzenia sobie z nimi jest terapia manualna. Nie tylko uwolni cię od doraźnych dolegliwości, ale w sposób trwały poprawi stan twojego zdrowia.
Terapia manualna stosowana jest w diagnostyce i leczeniu odwracalnych dysfunkcji elementów, które wchodzą w skład narządu ruchu. Narzędziem diagnozującym są w tym przypadku dłonie i dotyk oraz różne rodzaje ucisku stosowane przez terapeutę.
Wskazania
Terapia manualna zalecana jest w leczeniu między innymi:
- zespołu bólowego różnych odcinków kręgosłupa,
- wad postawy,
- bólu w przebiegu dyskopatii,
- rwy ramiennej, barkowej i kulszowej,
- postrzału,
- lumbago,
- chronicznego bólu głowy i karku,
- bólu stawów w nogach i rękach,
- nieustępujących zaburzeń snu,
- bólu korzeniowego i promieniującego,
- bólów migrenowych,
Techniki stosowane w terapii manualnej
W zależności od tego, z jakim problemem zgłosisz się do terapeuty, taką technikę dobierze on w ramach terapii manualnej. Może ją uzupełnić fizykoterapią i ćwiczeniami kierunkowymi, których celem jest utrwalenie i podtrzymanie efektów leczenia.
Do najczęściej stosowanych technik w terapii manualnej należą:
- masaż:
- poprzeczny,
- funkcyjny,
- tkanek głębokich,
- stretching,
- euromobilizacja,
- manipulacje stawów,
- mobilizacje.
Terapeuta może zdecydować o wykonaniu wybranych technik jednorazowo lub wielokrotnie. Wszystko zależy bowiem od rozpoznania problemu zdrowotnego i celu leczenia.
Przebieg leczenia manualnego
Choć sam zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań z twojej strony, to terapeuta może zlecić zabiegi fizykoterapii lub masaż leczniczy. Wszystko po to, by rozgrzać i rozluźnić twoje mięśnie przed właściwą terapią manualną.
Gdy będziesz gotowy, zostaniesz poproszony o ułożenie się na specjalnym stole do masażu i przyjęcie odpowiedniej pozycji.
W trakcie zabiegu, terapeuta w zależności od dolegliwości i ich umiejscowienia w twoim ciele, stosować będzie uciskanie mięśni, skóry, więzadeł, ścięgien i nerwów.
W przypadku problemów z kręgosłupem, terapeuta z pomocą odpowiedniej techniki przywróci kręgi i krążki międzykręgowe na właściwe miejsce. W tym celu uciskać i masować będzie tkanki, które leżą w pobliżu kręgosłupa. W celu rozgrzania zablokowanego mięśnia może zastosować ugniatanie, uciskanie oraz rozciąganie pod różnymi kątami miejsca, w których odczuwasz ból. Dopiero po ustąpieniu blokady, może on ustawić mięsień na odpowiedniej pozycji.
Korzyści
Choć często to ból skłania cię do wizyty u lekarza, to nie zawsze natychmiastowe uwolnienie od niego jest głównym celem zaleconej terapii. Tak właśnie jest w przypadku terapii manualnej, która pomaga przywrócić lub też poprawić stosunki fizjologiczne i biochemiczne w zaburzonych stawach. Dzięki temu w twoim organizmie aktywowane zostaną procesy naprawcze, a jednym z ich skutków będzie stopniowe zanikanie bólu i innych objawów.
Jeśli chcesz odnieść jak największe korzyści, powinieneś ściśle stosować się do zaleceń terapeuty. Samodyscyplina i rygor w trakcie terapii oraz po jej zakończeniu, może okazać się czynnikiem kluczowym w całym procesie zdrowienia.
Terapia manualna jest w pełni bezpieczna i nie zagraża twojemu zdrowiu. W połączeniu z profilaktyką oraz leczeniem fizykalnym, może dać znaczną poprawę na długi okres.